ABC poprawnego grzybobrania

ABC Grzybobrania

Jak zbierać grzyby ?

Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Z tego powodu należy przestrzegać poniżej podanych wskazówek, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost. Przestrzeganie poniższych zasad zapewni nam wszystkim coroczny urodzaj grzybów.

  1. Grzyby zbieramy rano, a nie w południe, kiedy grzyby są nagrzane i łatwo je uszkodzić.
  2. Unikamy zbierania grzybów w czasie deszczu, ponieważ mokre grzyby łatwo się sklejają i gniotą.
  3. Podczas grzybobrania wyjmujemy grzyby z grzybni delikatnie skrętnym ruchem, ciągnąc do góry lub odcinamy nożem nisko przy samej ziemi.
  4. Otwory powstałe po wyjętych grzybach należy zawsze dokładnie przykryć mchem lub ściółką. Uchroni to grzybnię przed wysychaniem i niszczeniem.
  5. Nie zrywać i nie niszczyć grzybów trujących.
  6. Zebrane grzyby przed włożeniem do wiklinowego kosza należy dokładnie oczyścić z piasku oraz innych zanieczyszczeń.
  7. Grzyby należy zbierać do przewiewnego kosza. Zbieranie do reklamówek i innych nieprzepuszczalnych powietrza toreb mija się z celem ze względu na szybkie obniżenie jakości grzybów.

Jakie grzyby zbierać, aby uchronić się przed zatruciem ?

Zatrucia grzybami mogą być spowodowane poprzez:

  • spożycie potraw z grzybów trujących ( np. muchomor )
  • spożycie potraw z grzybów jadalnych, jednak starych, nieświeżych lub pokrytych pleśnią

Aby uchronić się przed zatruciem, należy zbierać tylko te gatunki grzybów, które dobrze znamy i mamy pewność co do ich przydatności. Gdy dojdzie jednak do spożycia i pojawią się objawy zatrucia takie jak: bóle głowy, złe samopoczucie, nudności, dreszcze, należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej.

Kiedy rosną grzyby ?

Aby grzyby rosły musi być spełnionych kilka warunków takich jak odpowiednia temperatura powietrza oraz jego wilgotność. Podczas deszczowej oraz ciepłej pogody, grzyby mają wspaniałe warunki do wzrostu. Nie bez powodu prawie każdy z nas zna powiedzenie „rosnąć jak grzyby po deszczu